Systemy łączności radiowej w polskiej Straży Pożarnej

Szacuje się, że ponad 90 proc. jednostek Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce wciąż korzysta z technologii analogowej.

Generacje urządzeń profesjonalnych, które powstały w latach 90-tych XX wieku, gwarantują wprawdzie stabilną pracę i zapewniają dobrą jakość dźwięku, ich najlepszy czas w najbliższych latach przeminie.

Technologia analogowa osiągnęła już kres możliwości rozwoju. Wszystkie realizowane przez radiotelefony z tego okresu funkcje − biorąc pod uwagę rozwiązania oferowane obecnie − bazują na technologii sprzed kilkunastu lat.

Michał Adamowicz, Aksel

Do najczęściej używanych przez jednostki straży w naszym kraju modeli analogowych należą profesjonalne urządzenia przenośne i przewoźne, posiadające możliwość zaprogramowania ponad 100 kanałów pracy. – Mają wprawdzie swoje zalety – przykładowo − tanie materiały eksploatacyjne, jak akumulatory czy akcesoria podhełmowe. Większość tego sprzętu posiada też podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne-IP54. Brakuje im jednak funkcjonalności, jaką oferują nowoczesne rozwiązania cyfrowe – mówi Michał Adamowicz.

Służby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, w tym Straż Pożarna, nie pozostają obojętne na nowości i technologiczne zmiany oferowane przez obecną generację sprzętu do łączności.

W 2012 roku nastąpił w Polsce silny wzrost tempa migracji użytkowników systemów analogowych do cyfrowych. Jest to szczególnie zauważalne wśród odbiorców rządowych, ale i powstające systemy w zakładach przemysłowych i firmach bazują na technologiach cyfrowych DMR lub TETRA.

Dużym zainteresowaniem cieszą się teraz systemy analogowo-cyfrowe, stanowiące swego rodzaju etap przejściowy z jednego standardu na drugi. W skali kraju korzysta z niego niewiele jednostek straży, ale urządzenia są już na wyposażeniu policji, pogotowia, straży granicznej oraz wielu innych użytkowników. Najbardziej zaawansowanym we wdrożeniach systemów cyfrowych DMR TDMA województwem w Polsce jest Wielkopolska – wyjaśnia Michał Adamowicz.

Tryb cyfrowy posiada znacznie więcej zalet w porównaniu do systemu analogowego. Jedna cyfrowa częstotliwość udostępnia dwa kanały, które mogą być wykorzystane do rozmów − lub − jeden do rozmów, a drugi do transmisji danych.

Strażacy korzystający z cyfrowych lub cyfrowo-analogowych radiotelefonów dostają do dyspozycji możliwość maskowania (zapobieganie nieuprawnionemu dostępowi do rozmów przez osoby trzecie) rozmów, wywołania indywidualne do innych abonentów lub grup, identyfikację abonentów, wywołania alarmowe, przesyłanie wiadomości tekstowych i statusów, przesyłanie pozycji GPS, wbudowany moduł Bluetooth® do transmisji danych oraz głosu (w wyposażonych te moduły urządzeniach), a wręcz możliwość połączeń telefonicznych. − Po odpowiednich uzgodnieniach między służbami, możliwa jest wzajemna komunikacja pomiędzy różnymi służbami za pomocą urządzeń cyfrowych, np. pogotowiem ratunkowym pracującym w systemie MOTOTRBO a Strażą posiadającą urządzenia MOTOTRBO – mówi Michał Adamowicz.

  • Claritas est etiam processus dynamicus,
  • Mirum est notare quam littera.
  • Nam liber tempor cum soluta nobis eleifend.
  • Duis autem vel eum iriure dolor.
  • Claritas est etiam processus dynamicus,
  • Mirum est notare quam littera.
  • Nam liber tempor cum soluta nobis eleifend.
  • Duis autem vel eum iriure dolor.

Mutationem consuetudium lectorum. Mirum est notare quam littera gothica, quam nunc putamus parum claram, anteposuerit litterarum formas humanitatis per seacula quarta decima et quinta decima. Eodem modo typi, qui nunc nobis videntur parum clari, fiant. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy.

DIGIMES
Robert Kościesza
04-831 Warszawa
ul. Wilgi 36C

NIP PL 1131125702
REGON 012619368
GIOŚ E0011908W
EWDG 450172

TEL : + 48 22 615 94 57
FAX : + 48 22 615 94 58
GSM :+ 48 601 24 26 12
E-MAIL: digimes(at)digimes.pl